Kananpojan rintaa, paahdettua munakoisoa ja bagna caudaa
Saluto! Kariniemen kotiseudun kananpoika taipuu helposti myös italialaiseksi. Topakasti valkosipulia sisältävää bagna caudaa käytetään yleensä dippikastikkeena vihanneksille ja leivälle, mutta se toimii vallan hienosti myös tässä italialaista maaseutua henkivässä kanaherkussa.
4-6 annosta
-
Liedelle
Valmistusaineet
1 pkt Kariniemen Kananpojan rintafilee paahdettu valkosipuli-timjami 590 g
2 pientä munakoisoa
1 rkl hienonnettua timjamia
suolaa
rouhittua mustapippuria
4 rkl oliiviöljyä
Bagna cauda:
½ dl oliiviöljyä
½ dl rypsiöljyä
2 rkl voita
8 valkosipulin kynttä
5 kpl anjoviksia
½ sitruunan mehu ja kuori hienonnettuna
½ pnt rakuunaa
rouhittua mustapippuria
suolaa
Resepti
Leikkaa munakoisot pitkittäin lohkoiksi noin neljään osaan. Lorauta päällä oliiviöljyä ja hiero pintaan suola, mustapippuri ja timjami. Paahda 250 asteisessa uunissa noin 10 minuuttia tai kunnes munakoisot saavat kauniin paahteisen värin.
Valmista tällä välin bagna cauda. Hienonna valkosipulit, anjovis ja rakuuna hienoksi. Kuumenna rypsi, -ja oliiviöljy sekä voi pienessä kattilassa. Kun voi alkaa vaahdota, lisää mukaan valkosipuli, anjovis ja rakuuna. Anna poreilla kevyesti muutaman minuutin ajan. Mausta sitruunamehulla, raastetulla kuorella, suolalla ja pippurilla.
Paista fileepihvit kypsiksi noin 5 minuuttia per puoli pienessä määrässä rypsiöljyä ja anna vetäytyä hetki.
Tarjoa omena-pippuri fileepihvit paahdetun munakoison ja bagna caudan kera. Voit myös halutessasi raastaa pinnalle hieman parmesaania.
-
Gluteeniton
-
Laktoositon