Olimme mukana kokonaisympäristöjalanjälki-laskennassa
Tilamme oli mukana HKScanin teettämässä broilerin ympäristöjalanjälkilaskennassa. Ympäristöjalanjäljessä laskettiin tilan hiili- ja vesijalanjäljet, sekä vaikutukset luonnon monimuotoisuuteen ja rehevöitymiseen.
Tulokset osoittivat tuotannon vesi- ja hiilijalanjälkien olevan hyvällä tasolla. Rehevöittämisvaikutuksen arvioitiin olevan vähäistä.
Lisäksi luonnon monimuotoisuutta ylläpitävät toimenpiteet on huomioitu hyvin tuotantosuunnan mukaisessa toimintaympäristössä. Esimerkiksi maatilarakennusten takana on pieni lampi ja kosteikko, jotka ovat tärkeitä biodiversiteettikohteitä. Voit lukea lisää tuloksista täältä.
Oli mielenkiintoista olla laskennassa mukana. Se laittoi myös ajattelemaan, kuinka etuoikeutettuja olemme Suomessa esimerkiksi puhtaiden makeanveden varantojen suhteen. Vesijalanjäljen AWARE-laskenta on uutta maailmassa. Siinä huomioidaan alueen vesiniukkuusvaikutukset. Olisi mielenkiintoista tietää esimerkiksi mikä vesijalanjälki syntyy avokaadon- tai banaaninviljelystä. Myös broilerin vesijalanjälki on varmasti toisenlainen esimerkiksi Thaimaassa tai Brasiliassa.
Dataa kertyy kolmannesta parvesta
Videomateriaalia on nyt jo runsaasti kasassa kolmannesta parvesta. Koodarit työstävät materiaaleja edelleen. Olemme myös saaneet lisää hauskoja lintu-selfieitä.
Viikonloppuna oli lomaa
Viikonloppuna olimme Essin kanssa Tampereella rentoutumassa. Vanha isäntä sai kunnian hoitaa kananpoikia tämän miniloman ajan.